Powered by Smartsupp
  • +420 724 194 184
  • info@maxglamour.cz

Funkce hodinek

Funkce hodinek

Alarm

Akustické upozornění na předem nastavený čas. V případě digitálních hodinek může být těchto alarmů více, včetně možnosti nastavení různých zvuků. Alarm patří k nejrozšířenějším funkcím hodinek.

 

Barometr

Přístroj nebo prvek pro měření atmosférického tlaku vzduchu, což oceníte při určování počasí. Pokud je tlak vyšší, bývá obvykle jasno, při nízkém tlaku lze očekávat změnu počasí. Nejčastěji jsou touto funkcí vybaveny lépe vybavené sportovní hodinky a outdoorové hodinky. V hodinkách je vestavěno speciální čidlo pro měření barometrického tlaku. 

Datumovka

Slouží pro zobrazení aktuálního data pomocí číselného údaje. Na ciferníku hodinek se nejčastěji objevuje ve formě malého okénka. Nebo je možné ji najít také v podobě menšího ciferníku na velkém ciferníku hodinek. Design datumovky se často upravuje i barevně do stylu hodinek. 

Den v týdnu

Signalizuje na digitálním displeji nebo ciferníku ručičkových hodinek aktuální den v týdnu pomocí zkratky (nejčastěji anglické: Su, Mo, We, Tu, Th, Fr, Sa) Jedná se o doplňkovou funkci ke klasické datumovce, která se v mnoha případech stává také designovým doplňkem ciferníku.

 

Duální čas

Pokud jsou hodinky vybaveny funkcí duálního času, můžete na jednom ciferníku sledovat jak čas aktuálního časového pásma tak i vámi nastavené jiné časové pásmo. Hodí se v případě, že komunikujete se zahraničím, pro představu kolik mají v dané destinaci hodin. Pro zobrazení duálního času se používají kombinace analogového a digitálního ukazatele či zcela ve dvou samostatných analogových ukazatelích.

 

Hodinový signál

Akustické oznámení celé hodiny, který proběhne na základě změny stavu sekvenčního digitálního elektronického obvodu.

 

Hloubkoměr

Hloubkoměr nebo také bathymetr slouží k měření hloubky ponoru při potápění, kde měří hydrostatický tlak vody. Zpravidla jsou touto funkcí vybaveny potápěčské hodinky, které mají udávanou vodotěsnost nad 200 metrů a více.

Kalendář

Je určen k zobrazení aktuálního dne, měsíce nebo i roku někdy i s možností přidat poznámky k jednotlivým dnům. Některé hodinky jsou vybaveny také tzv. věčným kalendářem, který je kompletně připraven pro nějakou časovou periodu. V případě chytrých hodinek nabízí kalendář také řadu doplňkových funkcí.

 

Kompas

Funkce signalizující polohu světových stran. U většiny současných hodinek se používá tzv. elektronický kompas. Klíčovou součástí elektronického kompasu je takzvaný magnetoresistivní senzor. V podstatě jde o plíšek vyrobený z feromagnetického materiálu složeného ze směsi železa a niklu v poměru 19:81. Tento je zmagnetován a v případě nulového vlivu externího magnetického pole má za daného proudu určitý odpor R. Po zpracování údajů se vám následně zobrazuje již pouze výsledek.

 

Měření srdečního tepu

Umožňuje měřit srdeční aktivitu. Nejčastěji jsou touto funkcí vybaveny outdoorové hodinky. V některých případech je pro měření nutné mít tzv. hrudní pás se senzorem, který předává potřebná data hodinkám. Existují také pokročilejší hodinky, které již v rámci pouzdra obsahují potřebný senzor a informace si berou ze zápěstí. U tzv. chytrých hodinek je možné data následně přenést do aplikace na web či PC, kde můžete průběžně sledovat své výsledky.

 

Multialarm

Alarm, který umožňuje upozorňovat ve více časových intervalech. Např. každých 24 hodin, pro buzení ve všední dny a zároveň pro buzení o víkendu ve stanovený čas. Jedná se o více na sobě nezávislých nastavených alarmů.

 

Radiově řízené hodinky

Hodinky přijímající rádiový signál mají výhodu v naprosto přesném čase. Radio controlled je systém plošného seřizování elektronických přístrojů k tomu přizpůsobených na přesný čas s odchylkou 1 vteřina za milion let. Přístroje, které jsou řízené radiovým signálem, chodí naprosto přesně. Radiově řízené hodinky přijímají nejčastěji signál jednou za noc a to kolem čtvrté hodiny ranní. Vysílač radiového signálu vysílá signál nepřetržitě a je tak možné provádět synchronizaci i během dne. Nicméně vzhledem ke zvýšené zátěži baterie je to omezeno pouze na 1x denně.  

Snooze

Funkce hodinek nebo častěji budíků, která slouží pro zabránění zaspání. Jedná se o opakované buzení vybraným zvukovým signálem. Funguje to tak, že po zmáčknutí tlačítka na stopnutí zvukového signálu se po určité době ozve zvukový signál znovu. 

Stopky

Stopky patří k relativně běžnému vybavení současných hodinek. Slouží pro měření časových úseků, u některých hodinek i mezičasů. Lepší typy stopek s mezičasy a dalšími funkcemi, které jsou spojené s měřením rychlosti. Najdete je zejména ve sportovních hodinkách.

 

Světový čas

Je funkce, která zobrazuje časy v různých světových časových pásmech. Výchozí časové pásmo se bere na linii nultého poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenwichi v Anglii. 

Teploměr

Teploměr v hodinkách patří k nadstandardnímu vybavení, které najdete převážně u outdoorových hodinek, kde najde své uplatnění. Pokud chcete docílit přesných výsledků je lepší hodinky sundat z ruky a nechat chvíli na načtení aktuální teploty okolí, které neovlivňuje teplo vaší ruky. Bez problémů s teploměrem změříte teplotu vody při koupání, samozřejmě za předpokladu, že jsou hodinky vodotěsné. 

Timer

Slouží k odpočítávání stanoveného času směrem k nule. Po dosažení nuly upozorní nastaveným zvukovým signálem. Některé hodinky disponují také tzv. yacht-timerem, který je přizpůsoben pro startovní odpočet regat. 

Upomínky

Upozorňuje tónem na uložený záznam přiřazený k určitému dni. Jedná se o funkci, kterou najdete převážně v digitálních hodinkách nebo spíše v tzv. chytrých hodinkách, která obsahují také operační systém, v kterém je možné nastavovat celou paletu upomínek dle potřeby.

 

Výškoměr

Funkci výškoměru najdete převážně v outdoorových hodinkách, které obsahují speciální senzor, díky kterému dokáží sledovat aktuální nadmořskou výšku. U většiny těchto typů hodinek se využívá barometrický senzor, který nadmořskou výšku počítá na základě změny tlaku.

Funkce příliv a odliv

tu uvítají hlavně vyznavači mořských „lodních" sportů. Hodinky díky této funkci dovedou na základě údajů o aktuálním čase a fázi měsíce vypočíst dle zeměpisné šířky a délky příliv a odliv pro oblast, ve které se nacházíte.