Powered by Smartsupp
  • +420 724 194 184
  • info@maxglamour.cz

Voděodolnost hodinek

Voděodolnost (water resist) hodinek, nepřesně označovaná jako vodotěsnost, vyžaduje velkou pozornost, pokud nechcete o své oblíbené hodinky přijít v řádu několika vteřin.

Voděodolnost udává, jak velkému tlaku vody je těsnění hodinek schopno odolat, aniž by nepropustilo sebemenší množství vody. Voděodolnost se udává v atmosférách (ATM) nebo v metrech (m), přičemž platí, že 1 ATM = 10 metrů vodního sloupce. Na hodinkách tak můžete najít nejčastěji údaje jako 1 ATM, 3 ATM, 5 ATM, 10 ATM, 20 ATM, 30 ATM respektive 10 m, 30 m, 50 m, 100 m, 200 m atp.

Pokud vlastníte hodinky, na kterých je uvedeno např. „100 m“ respektive „10 ATM“, teoreticky těsnění hodinek vydrží ponoření do hloubky 30 m. Ovšem tato hodnota je stanovena při ideálních laboratorních podmínkách, které v praxi nikdy nenastanou, neboť např. při plavání dochází k rychlému pohybu ruky, což tlak vody několikanásobně zvyšuje.

Nesmíte také zapomenout na to, do jaké vody máte v úmyslu hodinky ponořit. Něco jiného je ponoření hodinek do čisté vody, a něco jiného je ponoření hodinek do slané mořské vody nebo do vody se saponátem. Je potřeba pamatovat, že sůl a chemické látky mohou nepříznivě působit na těsnění a na materiál pouzdra a řemínku vašich hodinek.

Hodinky vysoce voděodolné jsou zevnitř natlakované určitou hodnotou tlaku, obsahují často šroubovací korunku a šroubovací zadní kryt. Avšak nikdy byste neměli manipulovat s těmito prvky pod vodou. Riskovali byste porušení těsnění a poškození hodinek.

U vodotěsných (správně voděodolných) hodinek byste neměli zapomenout na velice důležitou údržbu. Kontrola těsnění hodinek by měla být prováděna v odborném servisu vybaveným speciálními přístroji (např. tlakovou komorou) a to pravidelně jednou za rok. Rovněž výměnu baterie je potřeba svěřit odbornému servisu, neboť jen v něm vám zaručí, že voděodolnost vašich hodinek nebude porušena.

Přehled voděodolnosti hodinek si můžete prostudovat v tabulce uvedené níže:

 

TABULKA VODOTĚSNOSTI (VODĚODOLNOSTI)


STUPEŇ VODOTĚSNOSTI OZNAČENÍ STŘÍKAJÍCÍ VODA SPRCHOVÁNÍ, MYTÍ RUKOU PLAVÁNÍ, POTÁPĚNÍ BEZ DÝCHACÍHO PŘÍSTROJE HLUBINNÉ POTÁPĚNÍ
WR 0 m bez označení NE NE NE NE
WR 30 m 3 ATM ANO NE NE NE
WR 50 m 5 ATM ANO ANO NE NE
WR 100 m 10 ATM ANO ANO ANO NE
WR 200 m 20 ATM ANO ANO ANO ANO
WR 300 m 30 ATM ANO ANO ANO ANO
WR 500 m 50 ATM ANO ANO ANO ANO
WR 1000 m 100 ATM ANO ANO ANO ANO